Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

10.08.2018
0 Yorum

Bu yazımızda Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunun psiko/sosyal kısmına değindik. Eğer teknik anlamda dikkat edilmesi gerekenleri merak ederseniz bu yazımız tam size göre…

Özellikle WordPress gibi bir markanın son yıllarda yükselmesi ile web site yapım hizmeti sağlayan kişi ve kurumların sayısı bir hayli arttı. Bu da beraberinde Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler konusunu her zaman popüler tutmaya yetti. Nitekim bu işi yapanların sayısı her ne kadar artsa da toplamda memnun edici ve düzgün işlerin sayısı epey azaldı.
Anlaştığı ilk web tasarımcı ile çalışan, bu çalışmayı devamlı hale getiren müşteri –buna tekrarlanan sipariş denir- sayısı oldukça az. Bize gelen müşterilerin bile neredeyse %80’ı  “ Daha önce çalıştığım tasarımcı telefonlara bakmıyor ; söylediğini yapmıyor; sürekli ücret talep ediyor; yaptığı hizmette sürekli sıkıntılar yaşanıyor” gibi şikayetlerle geliyor.

Bu söylediklerimize eksiksiz bir şekilde dikkat etmeniz ve hizmet verenin de verdiği sözlerinde durması durumunda sorunsuz ve memnun edici bir hizmet almanız oldukça olasıdır.

web sitesi yaptirmak istiyorum

  • Firmalardan/kişilerden referans işlerini ve bu işlerin onlara ait olduğuna dair kanıtlarını isteyin. Mümkünse referans işlerin sahipleriyle görüşmek için numara talep edin. Türk ticari anlayışında bu maalesef pek önemsenmeyen bir konudur. Bunu fırsat bilen çoğu hizmet veren kendisine ait olmayan referans çalışmaları müşteriye sunmakta. Müşteriler de daha kolaycı bir eylem olduğu için hemen inanmakta.
  • Teklif almadan önce neden bir web sitesi istediğiniz sorusunu kendinize sorun. Bu konuyu netleştirin.
  • Bir kuruma/kişiye nasıl bir site istediğinizi detaylı bir şekilde anlatmadan o kurum/kişi size net bir fiyat teklifi veriyorsa o kurumdan/kişiden uzak durun.
  • Firmalarla görüşürken neler konuştuğunuzu, size sunduğu hizmet ve fırsatları mutlaka not alın. Hatta mümkünse yaptığınız görüşmeyi sesli kayıt altına alın.
  • Gelelim fiyat konusuna. Örneğin 5 farklı yerden fiyat teklifi aldınız. Otomatikman ortalama fiyat da çıkmış oldu. Ortalama fiyata aykırı sayılabilecek, göze batan fiyatları eleyin. Örneğin: Aldığınız 5 teklif sırasıyla 500 TL, 1000 TL, 1200 TL, 1300 TL ve 2000 TL olsun. Yalnızca bu örnek için ortalama fiyat 1200 küsür liradır. 500 TL ve 2000 TL bu fiyatlar için oldukça absürt fiyatlardır. O yüzden bu iki fiyatı direkt olarak eleyin.
  • Hizmet verenin sorularınıza net yanıt vermesi çok önemlidir. Kaçamak ve soru dışı yanıtlar o hizmet verenin elenmesi demektir.
  • Bir operatör tasarımcı yerine çözüm ortağı tasarımcı ile çalışmaya gayret gösterin. Çünkü operatör tasarımcı size soru sorma ve sizden yardım alma dozajını abartacak ve kendinden hiçbir şey katmayacaktır. Ancak çözüm ortağı sizlerden fikrinizi alarak kendi fikirleri ile harmanlayıp ortaya oldukça başarılı işler çıkaracaktır.

Unutmayın ki para kolay kazanılmıyor ancak çok kolay kaybedilebiliyor. Hem emeklerinizin hem de zamanınızın boşa gitmemesi için bu söylediklerimize eksiksiz dikkat etmeniz çok önemlidir. Kendinize çok iyi bakın. Sevgiler, saygılar ve esenlikler…

Yazıya Puan Ver
[yasr_visitor_votes]
Dijitalin Dünyasını Keşfet!