Site Hızı ve SEO İlişkisini Açıklayan 7 Madde

07.10.2023
0 Yorum

Site hızı ve SEO arasında oldukça güçlü bir bağ vardır. Hızlı siteler, arama motorları tarafından sevilir ve üst sıralar ile taçlandırılır. Site hızının bir web sitesine neler kattığını bu içerikte ele alacağız.

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) anlamına gelen SEO, web sitelerinin arama motorları ile uyumunu ifade eder. Bir web sitesi, arama motoru direktiflerine ne kadar uyuyor ise o kadar sağlıklı kabul edilir. Bu direktiflerden en önemlilerden birisi de site hızı olarak karşımıza çıkar.

Site Hızı ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ilişkisi

Hızlı siteler ile yavaş siteler arasında kıyaslama yapıldığında, hızlı sitelerin arama motorlarında daha üst sıralarda yer aldığı görülür. Web site hızı önemli bir SEO kriteridir. Hızlı sitelerin elde ettiği pek çok kazanım vardır.

Site Hızı ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ilişkisi

Arama Motorlarında Üst Sıralarda Yer Almak

Web sitesi tasarımı tek başına yeterli bir hizmet olmayabilir. İlgili sitenin SEO uyumlu olması son derece önemlidir. Webintek gibi web tasarım ajansları, teslim ettikleri web siteleri için standart SEO iyileştirmeleri yapar. Bu iyileştirmelerin içerisinde ise site hızı oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hızlı web siteleri arama motorları tarafından sevilir. Kullanıcıların daha rahat dolaşacağı web siteleri üst sıralarda yer alır. Fakat hız, tek başına yeterli bir SEO iyileştirmesi değildir.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcıların web sitesindeki her türlü deneyimine kullanıcı deneyimi denebilir. Hız ise önemli bir kullanıcı deneyimi unsurudur. Site hızı iyi olan web sitelerin kullanıcı deneyim oranı da yüksek olabilir. Yavaş sitelerde dolaşmayı tercih etmeyen kullanıcılar siteyi daha kısa sürede terk eder. Fakat site hızı yeterli olan projelerde ziyaretçiler iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamış olur.

Dönüşüm Oranları

Özellikle E-Ticaret projelerinde dönüşümler son derece önemlidir. Kullanıcı tarafından etkileşime geçilebilecek tüm özelliklerin tetiklenmesi dönüşüm olarak ifade edilebilir. Buna bir ürünün sepete eklenmesi ya da satın alınması, bir teklif formunun ya da iletişim formunun doldurulması örnek verilebilir. Hızlı sitelerde bu tür işlemler daha çok yapılır. Çünkü yavaş sitelerde bu işlemler sırasında beklemek, kullanıcının tercih etmeyeceği bir durumdur. Bu sebeple sitede işlem yapmadan siteyi terk ederler. Bu da dönüşüm oranlarını düşürür. Diğer bir ifade ile; site hızı dönüşüm oranını doğrudan etkiler.

Düşük Terk Oranları

Kullanıcılar hızlı web sitelerinde daha çok vakit geçirir. Milyonlarca siteden elde edilen verilerle yapılan analizlerin sonucuna göre, yavaş siteler daha az tıklanır ve sitede daha az vakit geçirilir. Buna bağlı olarak hızlı web sitelerinde daha fazla sayfa atlanır. Bir ziyaretçi birkaç sayfa atlayarak sitede daha fazla içerik tüketir. Böylece ürün ve hizmetleri daha iyi deneyimler ve dönüşüm oranlarının artması buna bağlı olarak daha muhtemeldir. Özetle, hızlı sitelerde ziyaretçiler siteyi daha geç terk eder, yavaş sitelerde ziyaretçiler siteyi çok daha çabuk terk eder.

Mobil SEO

Arama motorları mobil ve masaüstü olarak iki farklı şekilde değerlendirme yapar. Site hızının masaüstündeki önemi ile mobildeki önemi farklıdır. Her ikisi de önemli olsa da mobil site hızı biraz daha önemlidir. Çünkü mobil kullanıcılar 3G/4G ve 5G teknolojilerini kullanabilir. Wifi ya da kablolu bağlantı yapan masaüstü cihazlar ise daha yüksek internet hızına sahip olduğu için sitedeki yavaşlığı tam olarak hissedemeyebilir.

Mobil kullanıcılar özellikle 3G ve 4G bağlantısı yaptığında sitenin yavaşladığını hissedebilir. Bunun önüne geçmek için mobile özel optimizasyon yapılmalıdır. Mobil cihazlarda da hızlı çalışan web siteleri iyi SEO skoru alacağından daha üst sıralarda yer alabilir.

Paylaşılabilirlik

Web site içerikleri, ürünler ve sayfalar sosyal medyada paylaşılabilir olmalıdır. Hızlı web siteleri daha çok sevildiği için daha paylaşılabilir sitelerdir. Ziyaretçiler, yavaş sitede dolaşmayı sevmediği gibi paylaşmayı da sevmezler. Bu sebeple, sosyal medyada daha fazla paylaşılabilmek için web site hızının arttırılması mutlaka gereklidir.

Geri Gelen Ziyaretçi Oranı

Ziyaretçilerin düzenli aralıklarla sitenizi ziyaret etmesi geri gelen ziyaretçi oranı ile ölçülür. Geri gelen ziyaretçi ise müşteri ya da ziyaretçi sadakatini gösterir. Müşteri sadakatini arttırmanın bir diğer yolu ise hızlı web sitesine sahip olmaktır. Ziyaretçileriniz, sitenizde dolaşırken herhangi bir hız ve tasarım sorunu yaşamadığında daha fazla içerik tüketir. Ürün ve hizmetlerinizi daha fazla inceler ve daha sonra sitenize tekrar uğrama ihtimali yüksektir. Ziyaretçilerinizin sitenize geri gelmesi faydalıdır.

Site Hız Testi Nasıl Yapılır?

Web siteniz varsa ve hız testi yapmak istiyorsanız yaygın olarak kullanılan bu 2 aracı deneyebilirsiniz.

Yukarıdaki iki araç, sitenizdeki hız sorunlarını görmenize yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Buradaki skorlar %100 SEO’ya etki eder demek doğru olmaz. Fakat yine de buradaki sonuçlar ile sitenizdeki yavaşlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Site hız testi nasıl yapılır? Site hızı ile SEO ilişkisi | Webintek Kurumsal Web Tasarım ve SEO Ajansı
  1. Google’ın geliştirmiş olduğu hız testi aracına gidin
  2. Hız hatalarını ve optimizasyon önerilerini görmek istediğiniz URL’i arama kutusuna yazın ve aracı çalıştırın
  3. Bir süre bekledikten sonra çıkan sonuçları inceleyin.

Sayfa içerisindeki bilgilere bakarak web sayfanızdaki hataları görebilir ve giderebilirsiniz. Bu tür yardımcı araçlar doğrudan sıralama sonuçlarına etki etmez. Sadece işinizi kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Google ve diğer arama motorları, sitelerin hızlarını farklı zamanlarda farklı metriklere göre değerlendirebilir.

Sonuç

Arama motorlarında üst sıralarda yer alan web siteleri daha çok potansiyel müşteriye erişir. Üst sıralarda yer almak için site hızı iyi olmalıdır. SEO ile site hızı ilişkisini ele aldığımız bu içeriğin sonuna geldik. Umarız site hızı ve SEO ilişkisini en iyi şekilde ifade edebilmişizdir.

Henüz bir web sitesine sahip değilseniz ve markanız için kurumsal web tasarıma ihtiyacınız varsa Webintek bu konuda size en iyi hizmeti sunabilir. SEO hizmeti ve diğer dijital pazarlama hizmetleri ile markanızı dijital dünyada ön sıralara taşıyabilir. Hemen teklif almak için buraya tıklayın.

Yazıya Puan Ver
[yasr_visitor_votes]
Dijitalin Dünyasını Keşfet!