Yazılımla Başlayan Dijital Dönüşüm

07.09.2018
0 Yorum

Öncelikle Yazılım Nedir Hakkında Bilgi Vermek Gerekirse;
Bilgisayarlarda programda adı verilen bir sistemdir. Bilgisayarlarda belirli işlevleri yerine getirmek üzere belirli komutlar vererek yöneten, bilgisayara ne yapacağını söyleyen, elektronik makine dilini kullanan ve sadece bir tür makineye bağlı olan kodlanmış komutlar dizisidir.

Bugün hayatımızın akışına baktığımızda, hayatın birçok yerinde aslında biz görmesek de fark etmesek de yazılım komutları ile yapılmış birçok dijital kolaylıkları kullanıyor veya satılıyor. Yazılım komutları neredeyse hayatımızın bütün alanlarına girmektedir ve insanoğluna uzun vadede kısa çözüm öneri ve sayısal analiz raporu verebilmektedir. Bunlardan en basiti olarak her zaman yanımızda taşıdığımız cep telefonları, evlerimizde ve çalışma alanlarımızda kullandığımız bilgisayarlar, tabletler, haberleşme sistemleri, uydu görüntüleri, internet üzerinden yaptığımız alışverişler, sosyal medya siteleri, gps sistemleri gibi bunların hepsi bize birer yazılım ürünüdür.

Günümüzün küreselleşen ekonomisi, bilgi teknolojilerine yönelik pek çok bilimsel çalışma ve araştırma yapmakta ve yeni yeni modeller geliştirme ihtiyacını arttırmaktadır. Bugün baktığımızda Avrupa’nın ve Dünyanın sayılı büyük yazılım şirketleri yazılımı dijital bir ortama dönüştürmeyi başarmaktadırlar. Bunların en başında yapay zekâ gelmektedir.

İş yerimizden her şeyi telefona yüklediğimiz dijital bir yazılım ile kontrol edebilme imkânı sunmaktadır. Birçok ünlü ve büyük araba markaları dijital dönüşüm ile insansız araba üretme planları bulunmaktadır. Bunun en bariz örneği insansız hava araçları veya Dronelerdir. Dijital yazılım ile yeni iş alanları ortaya çıkmakta. Örneğin UBER, Lyft, VRBO, Airbnb gibi firmalar dijital yazılım ile hizmetler sunmakta ve bunu gören taksi ve otel firmaları dijital yazılıma geçerek rezervasyon mobil ihtiyacına geçmektedir.

Dijital Dönüşümün Sosyal Hayata ve Ekonomiye Kazandırdıkları

  1. Yeni iş alanları oluşur.
  2. Ülkeler arası bir stratejik gelişme sağlanır.
  3. Dijital dönüşüm ile veri ve hata kaydı en aza indirilir
  4. Her şey dijital bir dönüşüme taşındığı için kâğıt, baskı, posta ve arşivleme maliyetleri ortadan kalkar. Ve bunun sonucunda gereksiz iş yükü azalır, verimlilik artar, zaman kaybı azalmış, her yıl yüz binlerce ağaç kesilmesine engellenir ve ülke ekonomisine katkısı olur.
  5. Sipariş ve ödeme döngüsüne fayda sağlar.
  6. Firmalar müşterilerine ve rakiplerine daha hızlı ve kolay cevap verme imkanı sağlar.
  7. Dijital dönüşüm sayesinde dünyadaki gelişmelerden ve piyasalardan en kısa zamanda haberdar olunur.
  8. Şirketler arasında finansal destek sağlar.
  9. Rekabet ortamı oluşur.
Yazıya Puan Ver
[yasr_visitor_votes]
Dijitalin Dünyasını Keşfet!