Bölgesel Seo Nedir?

23.07.2018
0 Yorum

Firmaların hizmet sektörlerine göre ihtiyaç duyulan stratejilerden biriside bölgesel seo (yerel seo) çalışmasıdır. Genellikle hizmet sektöründe ihtiyaç duyulan kullanıcının kendine en yakın, en kısa sürede ulaşabileceği hizmet vereni bulmak için bölge adı ile arama yapar. Seo uzmanı tarafından firmanın hizmet bölgeleri belirlenip bu doğrultuda iller, ilçeler, mahaller şeklinde çalışma planı tasarlanır.”Seo uzmanının en önemli görevlerinden bir tanesi  kendisini firmanızın yerine koyup empati yaparak strateji belirliyor olabilmesidir.” Yapılacak olan çalışmalardan en önemli noktalar aşağıda başlıklar halinde belirtilmiştir.

Bölgesel seo çalışması sektörde birkaç eşteş terimlerle de ifade edilir.
Bunlar; Yerel seo, Lokal seo, Lokasyon bazlı seo gibi kelimelerdir.

Google Haritalar
lokal seoGoogle’nin son birkaç yılda getirdiği yeniliklerden bir tanesi de yakın lokasyondaki mybussiness kayıtlı firmaları Özellikle bölgesel seo çalışmalarında yakındaki firmaları listelemesi lokasyon bazlı seo çalışmasının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Bu sayede kişiler size kolaylıkla ulaşabilirler.

İpucu ✌ Müşterilerinizden hizmet sonrası haritalar kısmına yorum yapmasını ve puan vermesini rica ederseniz, yeni müşteri adaylarınızın bu yorumlar neticesinde size eğilimi artacaktır.

Yer bildirimleri
Bölgesel çalışmaları olmazsa olmazlarından bir tanesi de yer bildirimidir. Swarm, foursquare, yelp, faceebok, twitter, instagram gibi platformlarda konum belirtmek firma bulunurluğunuzu ve o bölgedeki oteritenizi arttıracaktır.

Yerel, Lokal, Lokasyon Bazlı Seo Çalışması

Diğer Arama Motorlarına & Haritalara Kayıt
bolgesel seoGünümüzde en popüler arama motorlarından bir tanesi tartışmasız olarak Google’dır. Fakat kişilere göre diğer arama motorlarının kullanımı da azımsanmayacak kadar çoktur. Bu nedenle Bing, Yahoo, Yandex gibi sitelere firmanızı kayıt etmek ve haritalar servisinden yararlanmak bulunurluğunuza önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

Dikkat Çekmek !
Günümüzdeki internet yarışından bazen 1. Sayfada olmak bile yeterli gelmeye biliyor ve kullanıcılar o sayfaya girmeden başlık, açıklama alanlarını okuyup ilgisini çekerse web sitenizi ziyaret ediyor. Rich snippets belirtilen sayfadaki diğer ziyaretçilerin puanlarını aramalarda göstererek kullanıcıya bilgi veriyor. Tabi diğer sitelerden farklı olarak yıldızlı çıkmanızda sitenize girilmesi için bir sebep oluşturuyor . Bir diğer dikkat çekici uygulama ise meta description bölümünde icon kullanmaktır.

Örnek Görsel ✈

bolgesel seo ornekleri

Harekete geçirme ⌚
Yapılacak olan çalışma bölgesel, lokasyon bazlı olsun yada olmasın arama yapıldığında diğer sitelere nazaran tıklaması ziyaretçiyi siteye çekmesi için harekete geçirici, ilgi çekici kelimeler kullanılmalıdır.

Bölgesel Domain İle Seo Çalışması

Ürün / Hizmete yönelik ve bölge adı geçen domain adları lokasyon bazlı seo çalışmalarında kullanıcıya hem ulaşılabilirlik hissi verirken, hemde keywords (Anahtar Kelime) domain olduğundan Arama motorlarında yükselme süreci kısa kalıcılığı daha etkilidir.

Seo çalışmasında en önemli faktörlerden birisi, aranma hacminden çok müşteriye dönüşebilecek aranma kelimeleridir.

WEBİNTEK (Web İnternet Teknolojileri) olarak hizmet verdiğimiz bölgesel seo çalışmaları referans listesi için bize ulaşabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
[yasr_visitor_votes]
Dijitalin Dünyasını Keşfet!